Park Tarabya Ailesi Değerleri

YUMMY DOUGH İLE BİG CHEFS ÇIKARTMAMIZ…

 

23 Nisan haftası öğretmenimiz elinde diğerlerinden farklı olduğunu söylediği bir oyun hamuru kutusuyla bizi sınıfta karşıladı. Bizler pek çok nedenle hamura dokunmaktan ve şekillendirmekten hoşlanırız. Çünkü hamur üç boyutlu bir araç olduğundan, iki boyutlu olan boyama ve çizim gibi araçlarla çalıştığımızdan daha yaratıcı olabiliyoruz ve bu sırada duygularımızı ortaya çıkarmamız ve ifade etmemiz kolaylaşıyor. Öğretmenimiz gösterdiği kutunun içindeki hamuru hem çiğ olarak hem de pişirildikten sonra yiyebileceğimizi, bunun kurabiye hamuru ile karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Kurabiye hamurunun çiğ yenildiğinde karın ağrısı yapabildiğini ancak dünyanın ilk ve tek yenilebilir oyun hamuru olan Yummy Dough'un karın ağrısına neden olmadığını söyledi.

 

Ayrıca Yummy Dough hamurla yaptıklarımızın fırında biraz daha fazla pişirildiğinde oyuncak bile olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra öğretmenimizin bize başka bir sürprizi daha vardı. Ertesi gün bizler okulumuza yakın olan bir restauranta gidecektik ve orada bu hamurlardan şekilli kurabiyeler yapacaktık. Ertesi gün servis şoförümüz Ruhi amca geldi, Park Tarabya Anaokulunun nev-i şahsına münhasır çocukları olarak serviste çılgınlar gibi şarkılar söylerken, bizi Tarabya Big Chefs'e götürdü.

 

Hamurlarla birbirinden farklı şekillerde kurabiyeler yapıp, bu şekillerin büyüklüklerini ve görünüşlerini istediğimizde değiştirdik. Böylece var olan çiçeği yıldıza, çileği canavara, hediye paketini arabaya çevirdik, bu da farklı temaları araştırarak çalışmayı sürdürmemiz konusunda bizi teşvik etti.

 

. Park Tarabya Anaokulu'ndaki öğretmenlerimiz bilir ki, pek çoğumuz hamur çalışmalarına kendiliğimizden katılırız ve hamuru hissetmek, ezmek, yumruklamak, sıkıştırmak, şekillendirmek ve ona vurmak gibi eylemlere kendimizi kaptırırız. Bu dokunsal deneyimleri hoş ve doyurucu buluruz. Yaptıklarımızın bir kısmının oyuncaklarımız olması da, hamurun kendimizin bir parçası ve uzantımız haline gelmesinde destekleyici oldu. Sonrasında Tarabya Big Chefs'te bizi ağırlayanlara teşekkür ederek, neşeyle ve mutlulukla oradan ayrıldık.

 

Ertesi gün, daha önceden Park Tarabya Yuvama davet ettiğimiz ailelerimize bizlerin bir sürprizi vardı. Dönem içerisinde yaptığımız reçelleri, turşuları ve daha önceden ekip büyümesini gözlemlediğimiz birbirinden farklı organik yiyecekleri okulumuzdaki "PARK TARABYA ORGANİK PAZAR"ımızda minik pazarcılar olarak annelerimize ve babalarımıza sattık :) Elde ettiğimiz gelirle ne yapacağımıza sonrasında hep birlikte karar vereceğiz. Aranızda kararımızı merak eden var mı ?